Vahvemmat yhdessä

Uutiset

maanantai 25. tammikuuta 2010

Pekka Sihvola siirtyi Kuhnureihin

Lahtelaisyleisö sai tutustua harjoitusottelussa JK Nömme Kaljua vastaan terävään maalintekijään, joka viimeisteli ottelussa kolme täysosumaa ja esiintyi muutenkin vahvasti. FC Hämeenlinnassa viime kaudella ykkösen maalipörssin 20 maalilla voittanut hyökkääjä Pekka Sihvola osoitti olevansa maineensa veroinen.

25-vuotias FC Hongan kasvatti teki FC Lahden kanssa sopimuksen, joka on muotoa 1+1. Sihvola pelasi Hämeenlinnassa yhteensä neljä kautta ja viimeisteli 59 ottelussa yhteensä 37 maalia. Viime kauden maalikuninkuuden lisäksi hänet palkittiin ykkösen parhaana pelaajana. Sihvola on pelannut ykkösessä myös Klubi-04:n, Viikinkien, ja PK-35:n riveissä. Sihvola pelaa myös Futsalia espoolaisessa Golden Futsal Teamissa ja on noussut lajin maajoukkueeseen. Jalkapallossa maajoukkue esiintymisiä tuli U19 joukkueessa yhteensä 7. Niissä syntyi 5 täysosumaa.

Päävalmentaja Ilkka Mäkelä ottaa uuden suojatin mieluusti joukkueeseensa:
- Sihvolalla on vahvat näytöt ykkösen tasolla, jossa hän on osoittanut kykynsä tehdä maaleja. Nyt nähdään miten hän pärjää astetta parempia puolustuksia vastaan. Itse uskon että pärjää, koska hän on monipuolinen pelaaja ja viimeistelee varmasti. Hän on taitavana pallonkäsittelijänä myös pelaava hyökkääjä, joten hänestä on paljon apua hyökkäysten rakentelussa. Hyvä, että saamme hänet mukaan jo tulevan viikonlopun Uusi Lahti Cupiin.


Askonalue


Veikkaus