FC Lahti kohtasi aurinkoisessa Kisapuistossa pelatussa harjoitusottelussa SJK Akatemian. Kotijoukkue oli ottelussa vahvempi ja nappasi 3–1 voiton.
FC Lahti – SJK Akatemia 3–1 (3–0)
FC Lahti aloitti ottelun aktiivisesti ja otti pelin hallintaansa heti ensiminuuteista lähtien. Avausmaali nähtiin 13. peliminuutilla, kun Martim Ferreira sai pallon SJK:n rangaistusalueella ja pudotti sen takaviistoon Momodou Sarrille. Sarr viimeisteli tilanteen varmasti vasempaan alakulmaan ja vei lahtelaiset 1–0-johtoon.
Johto kasvoi vajaat kymmenen minuuttia myöhemmin. 22. minuutilla Sarr pääsi jälleen vauhtiin oikealla laidalla. Hän kuljetti pallon rangaistusalueelle ja laukoi matalan vedon ohi SJK:n maalivahdin vasempaan alakulmaan. Tilanne oli näin 2–0 FC Lahdelle.
Kotijoukkueen kolmas maali nähtiin 26. minuutilla. Ruotsalaispelaaja Erik Andersson sai hyvän noston rangaistusalueelle ja viimeisteli pomppivasta pallosta volleyn lähietäisyydeltä oikeaan yläkulmaan. Enempää osumia ei ensimmäisellä jaksolla nähty, ja tauolle siirryttiin FC Lahden 3–0-johdossa.
Toisella puoliajalla FC Lahti sai hyvän mahdollisuuden kasvattaa johtoaan, kun Aaron Lindholm kaadettiin rangaistusalueella ja kotijoukkueelle tuomittiin rangaistuspotku. Pilkkua asettui laukomaan Ferreira, mutta SJK:n maalivahti onnistui torjumaan yrityksen.
Ottelun toinen jakso jäi lopulta vähämaaliseksi. Ainoa osuma syntyi epäonnisesti FC Lahden omaan verkkoon, kun SJK:n puolustuksesta lähetetty pitkä pallo tavoitteli hyökkäystä vasemmalla puolella. Lahden laitapuolustaja Joel Lehtonen voitti pääpallon ja yritti puskea pallon maalivahti Osku Maukoselle, mutta Maukonen oli jo ehtinyt liikkua vastaan ja pallo päätyi hänen ylitseen omaan maaliin.
Ottelu päättyi lopulta FC Lahden ansaittuun 3–1-voittoon.
– Hyvä ottelu ja hyvä intensiteetti, erityisesti ensimmäisellä puoliajalla. Meillä oli paljon laadukkaita hetkiä ja pääsimme kokeilemaan myös joitakin uusia asioita. Oli hienoa nähdä kentällä pelaajia, jotka eivät ole viime aikoina pelanneet paljon tai jotka ovat palanneet loukkaantumisista, kuten Erik Andersson, Yohan Cassubie ja Romain Sans. He voivat tuoda paljon lisää meidän pelaamiseemme.
– Toisella puoliajalla kontrolloimme peliä enemmän, vaikka emme olleet tyytyväisiä päästettyyn maaliin. Loimme silti tilanteita ja pysyimme kokonaisuudessaan hyvin tasapainossa. Ottelun edetessä intensiteetti hieman laski fyysisesti, mutta olemme oikealla tiellä. On myös mukava palata voittokantaan. Ensi viikolla meillä on vielä yksi hyvä testi edessä, Pereira kommentoi ottelun jälkeen.
31 Maukonen, 2 Lehtonen (17 Belabid 66’), 5 Dantas, 6 Vehkonen(4 Müller 46’), 7 Heikkinen (10 Koskinen 66’), 11 Ferreira, 13 Andersson (16 Yapi 46’), 15 Sarr (29 Järvinen 80’), 25 Inkinen (3 Sans 54’), 27 Benavenuto (9 Lindholm 66’), 28 Kabashi (18 Cassubie 46’)
Kuva: Tomi Saarivirta