FC Lahti matkaa perjantaina Järvenpäähän, jossa se kohtaa Ykkösliigan 17. kierroksen ottelussa JäPSin. Ottelu Järvenpään keskuskentällä potkaistaan käyntiin klo 18:30.
Kahdeksan ottelun voittoputken jälkeen lahtelaiset ovat päätyneet kahdessa viimeisessä ottelussaan pistejakoon. Toolpoint Areenan kärkikamppailussa 14. päivä joukkue pelasi 2–2-tasapelin Turun Palloseuran kanssa ja viime viikolla Helsingissä Käpylän Palloa vastaan pelattu ottelu päättyi niin ikään lukemiin 2–2. Käpylässä maaleista vastasivat Vilho Huovila sekä Manuel Pami. Sarjataulukossa lahtelaiset ovat toisena, vain pisteen TPS:n takana.
Perjantain kotijoukkue Järvenpään Palloseuran sarjakausi on edennyt vaihtelevimmissa merkeissä. Viimeisen viiden ottelun otannalla joukkue on hävinnyt kolmesti (19.7. SJK Akatemia 4–1, 13.7. PK-35 1–4, 27.6. TPS 4–2), pelannut tasan kertaalleen (8.7. Jippo 1–1) sekä voittanut kerran (4.7. SalPa 4–3). Viimeisin voitto on heinäkuun alusta ja perjantain otteluun joukkue lähtee kaksi tappiota pohjalla. Sarjataulukossa Järvenpääläiset ovat kolmanneksi viimeisinä, viisi pistettä karsintaviivan yläpuolella.
FC Lahti ja JäPS ovat kohdanneet kertaalleenn kuluvan sarjakauden aikana. Kesäkuun alussa Toolpoint Areenalla lahtelaiset olivat parempia numeroin 2–0 ja maalinteossa meritoituivat Noel Hasa sekä Topias Inkinen.
FC Lahden päävalmentaja Gonçalo Pereira kertoo, että tavoitteena on päästä takaisin voittokantaan.
– JäPS on sarjan joukkueista se, jolla on eniten kosketuksia vastustajan rangaistusalueella, eli erittäin hyvän hyökkäyspelin ja hyökkäysvolyymin omaava joukkue – heitä vastaan on vaikea pelata. Kuten olemme puhuneet, keskitymme siihen, mitä meidän täytyy tehdä, keskitymme asioihin, joita meidän pitää parantaa kahdesta edellisestä ottelusta. Haluamme kovasti päästä takaisin voittokantaan, koska ansaitsemme sen ja koska olemme tehneet kovasti töitä sen eteen. Se on pääajatus – saada kolme pistettä lisää ja päästä taas oikealle raiteelle.
– Joukkue on valmistautunut hyvin. Analysoimme, mitä emme tehneet tarpeeksi hyvin Helsingissä KäPaa vastaan – mielestäni se oli varsin hyvä analyysi ja hyvä palaveri poikien kanssa. Olemme tietoisia asioista, joita pitää parantaa, joten nyt on vain kyse siitä, että pallo saadaan liikkeelle huomenna ja lähdetään parantamaan, Pereira jatkaa.
JäPS – FC Lahti, PE 25.6.2025 klo 18:30, Järvenpään keskuskenttä
Mikäli et matkaa paikan päälle, löytyy kaupungin virallinen kisastudio Sporttiravintola Pelurista Lanunaukiolta. Ottelu näkyy myös Pub Iloisessa Kulkijassa.
Kuva: Heidi Nokelainen