Yohan Cassubie FC Lahteen

FC Lahti on solminut kauden 2026 kattavan pelaajasopimuksen 25-vuotiaan ranskalaisen keskikenttäpelaajan Yohan Cassubien kanssa. Monipuolinen keskikenttäpelaaja viihtyy ensisijaisesti puolustavassa roolissa, mutta pystyy pelaamaan myös ylempänä keskikentällä.

Oikeajalkainen Cassubie on edustanut urallaan Ranskan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Chamois Niortais FC:tä ja FC Girondins de Bordeaux’ta. Viimeiset kaksi kautta hän on pelannut Turkin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Amedspor SK:n riveissä.

– Tuntuu todella hyvältä olla täällä perheen kanssa. Seuran projekti vakuutti minut, ja olen todella onnellinen liittyessäni FC Lahteen. Tuon joukkueeseen kokemusta, fyysisyyttä ja voimaa sekä halun näyttää oma laatuni kentällä. Tavoitteeni on selkeä: haluan voittaa mahdollisimman paljon, Cassubie kertoo

FC Lahden urheilujohtaja Marko Kolsi kommentoi uutta sopimusta tyytyväisenä.

– Yohan Cassubie täydentää keskikentän keskustan osastoamme. Hän on monipuolinen ja taitava keskikenttäpelaaja, joka pystyy edistämään peliä ja operoimaan laajalla säteellä. Häneltä löytyy myös fyysistä kamppailuvoimaa. Yohanilla on kokemusta hyvältä tasolta niin Ranskasta kuin Turkistakin. Meillä on nyt keskikentän keskustassa monipuolisesti erilaisia profiileja. Löytyy kykyä luoda ja päättää hyökkäyksiä sekä tasapainoa että kamppailuvoimaa.

FC Lahden kausikortit myynnissä osoitteessa: fclahti.fi/shop!